Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Zpět

AdriaSun - Ubytování a dovolená u moře > TUZEMSKÉ POBYTY > Penziony a apartmány ČR > Krušné Hory - penziony > Krušné Hory - Bublava

Krušné hory - Bublava

Bublava - kruŠné hory

je typická krušnohorská obec s rozptýlenou zástavbou na velké ploše. Nachází se v západní části Krušných hor. Na severu a západě hraničí se SRN, svobodným státem Sasko (Sachsen). Obec leží v nadmořské výšce od 700 do 935 m/m. Podnebí je tu horské, drsnější. Střední roční teplota bývá dlouhodobě + 6 °C a roční srážky 820mm. Z vrcholů, které obec obklopují, je nejvyšší Aschberg (Kamenáč) s 935 m.n.m. Nejvýraznějším vrcholem v okolí je Špičák 995 m.n.m.

Historie

obec i potok, který Bublavou protéká, měly v minulosti stejné jméno "Schwaderbach". První písemné doklady o Schwaderbachu pochází z let 1601-02 v kraslické Horní knize. V této knize jsou zmínky o založení dolů v lesích nad Kraslicemi. Při těchto důlních dílech vznikala i osada, která byla základem dnešní Bublavy. Kromě hornictví se část obyvatel zabývala chovem dobytka a zemědělstvím. S rozvojem hornictví se rozšiřuje výroba dřevěného uhlí a povoznictví. Po zániku hornictví se v obci začíná rozvíjet textilní průmysl a výroba hudebních nástrojů.

Další info o Bublavě

* Bublava byla pro svoji výhodnou polohu, překrásné údolí s dostatkem sněhu, již na začátku 20. století vyhledávaným turistickým centrem. A i v dnešní uspěchané době, Vám blízké i vzdálenější okolí Bublavy nabízí letní i zimní formu aktivního odpočinku nejenom na víkendy, ale i na pobyty dlouhodobější. Najdete tu překvapivě čistou, klidnou a zdravou krajinu, ve které najdete mnoho přírodních zajímavostí a krás. Budete potěšeni množstvím krásných zákoutí pro turistiku s připravenými cestami, cyklotrasami, běžeckými stopami to vše s propojením do sousedního Saska. Budete se moci projet na koni nebo kočárem a máte možnost se aktivně zapojit do farmářského procesu při ustájení koní.

* Přeshraniční turistickou stezkou můžete navštívit také sousední Sasko.

* V samém středu Bublavy máte v zimě možnost sjezdového lyžování, jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé, se třemi vleky a osvětlenou sjezdovkou. To vše při technickém zasněžení s plným vybavením horského střediska (lyžařské školy, půjčovna, servis, občerstvení, snowboard areál.). K zajímavostem, které stojí za to vidět, patří v nejbližším okolí především přírodní park Přebuz, jako perla krušnohorské krajiny. Tento park začíná na okraji Bublavy a končí v hlubokých rašeliništích na Rolavě. Pohledy z Komářího vrchu (951 m/m) a již zmíněného Špičáku patří k nezapomenutelným zážitkům.

* Soustavy rašelinišť vrchovištního typu na přebuzské planině patří k nejhodnotnějším částem okolní přírody.

* Čedičové varhany u nedaleké Rotavy jsou přírodní památkou. Z dvanáctimetrových vějířovitě rozložených hranolů vulkánového typu je možné přehlédnut nádherné panorama Krušných hor. Obdobná lokalita Vysoký kámen u Počátek je zajímavá především pro horolezce, ale i pro čarokrásné pohledy směrem na Český les a do sousedního Saska.