Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Zpět

AdriaSun - Ubytování a dovolená u moře > CESTOVNÍ INFORMACE > Informace, doprava do Itálie > Počasí v Itálii

Počasí v Itálii

počasí itálie

Pro zjištění aktuálního počasí v Itálii klikněte - Sem nebo v Kalábrii Sem

Itálie Vás příznivě přivítá v každou roční dobu. Zima v Alpách je vhodná pro nadšené lyžaře a letní měsíce můžete strávit u moře. Čím víc se budete přibližovat jihu, tím větší bude průměrná teplota nejen vzduchu, ale také vody. Do jižních oblastí se můžete vydat i koncem května nebo září. Jaro a podzim je nejvhodnější pro turisty, kteří chtějí poznávat krásy Itálie nebo si vyjet na kolech. Podzimy bývají ale více deštivější.

Klima Itálie je velmi rozdílné, záleží na tom, v které části se zrovna nacházíte. V Alpách je podnebí chladné, severní část Itálie má mírné středoevropské podnebí, nízko ležící části mají středomořské subtropické klima, které je velmi příjemné. Průměrná teplota v létě je 21-28°C, ale může dosáhnout až 45°C.

Velká část Itálie má středomořské podnebí.

Tepelné podmínky se mění od severu k jihu, z toho v zimě jsou teploty rovnoměrnější než v létě. Na Apeninském poloostrově a ostrovech převládají vzdušné masy atlantského původu. V létě sem zasahuje výběžek azorského tlakového maxima, které způsobuje sucho a horko, nejvýraznější na krajním jihu, v zimě je pod vlivem cyklonální činnosti polární fronty, se kterou souvisí větší množství srážek. Léto je horké a suché. Průměrné teploty v červenci se mění od 23-24 °C na severu poloostrova do 26 až 28 °C na jihu (Milán 23,3 °C, Mesina 26,1 °C). Nejteplejší léto je na Sicílii.

Srážek má Itálie dostatečné množství. Jejich rozdělení však není rovnoměrné jak vlivem ročních období, tak i vlivem reliéfu. Převládající množství srážek na poloostrově je 500-1 000 mm ročně. Nejvíce srážek mají horské oblasti, zvláště rozložené kolem Tyrhénského pobřeží, kde spadne více než 1 000 mm ročně, a ve vyšších pásmech hor, kde převyšuje až 2 000 mm ročně (v Karnských Alpách přes 3 000 mm).

Oblačnost je v Itálii velmi malá. V severní Itálii je 50-60 %, v létě klesá na 30-40 %, v jižní Itálii mé pouze 20-30 %. Převažuje jasná obloha se slunečním svitem.

Průměrné teploty

Průměrná teplota vzduchu v Kalábrii:
květen - 31°C
červen - 32°C
červenec - 33°C
srpen - 29°C
září - 24°C

Průměrná teplota moře v Kalábrii:
květen - 23°C
červen - 25°C
červenec - 26°C
srpen - 24°C
září - 19°C