Dovolená Itálie

Itálie je země mnoha tváří. Dovolená v Itálii nabízí relaxování na zlatých písečných plážích, turistiku nebo lyžování v horách, prastará města s historickými památkami, známé osobnosti minulosti i současnosti, světově známou kuchyni i elegantní módu. Ceny ubytování jsou příjemné a to vše dělá z této evropské země ráj turistů.

 Zobrazit zájezdy

 

DOVOLENÁ ITÁLIE

Italové platí všeobecně za kulturní národ. Jejich životní styl je pohodový a živý. Pokud zavítáte z pláží nebo hor do italských měst můžete se věnovat příjemnému nakupování. Dámy jistě ocení vytříbený vkus italských návrhářů, co se týká oblečení, bot i doplňků. Nakupování patří mezi nejoblíbenější činnosti zahraničních turistů.

Do Itálie však míří i milovníci místní kuchyně. Ta je považována za jednu z nejlepších na světě, inspirovala mnoho dalších států. Těšit se můžete na různé druhy masa, zeleniny (upravované mnoha způsoby), těstoviny, nádivky i italské zmrzliny. Na své dovolené v Itálii si rozhodně nezapomeňte vypít pravou italskou kávu a zajíst ji Tiramisu. Pizzu, lasagne, prosciutto, špagety, parmazán neboitalská vína nemusíme ani připomínat.

Dovolená v Itálii Vám nabídne celou řadu historických skvostů, podobně jako při dovolené v Řecku. Milovníci památek by si rozhodně neměli nechat ujít tyto dvě oblíbené dovolenkové destinace.

Základní údaje

Oficiální název: Italská republika
Hlavní město:
Řím
Rozloha:
301.338 km²
Počet obyvatel:
58 057 477 (r. 2004)
Oficiální jazyk:
Italština, v oblastech se zvláštní autonomií rovnež: Němčina, Slovinština, Francouzština
Státní zřízení:
republika
Měna:
Euro (EUR)

Itálie patří k nejnavštěvovanějším zemím Evropy a celého světa. Rozkládá se téměř celá na Apeninském poloostrově, ale patří k ní i ostrovy jako Sicílie, Sardinie, Ischia, Capri, Liparské ostrovy. Na území Itálie se nacházejí dva nezávislé státy San Marino a Vatikán. Itálie také nabízí vysoké Alpy na severu, z nichž například vápencové Dolomity si získaly srdce mnoha horalů. Itálie je vyhledávaná pro neuvěřitelné množství památek z různých historických období. Pyšní se pozůstatky z dob římského impéria i paláci z časů, kdy byla kolébkou renesance. Malebnou krajinu zdobí hrady, zámky, kostely, kláštery a opevněná města. Mezi její klenoty patří především Řím, Florencie, Benátky a Neapol, ale jsou zde desítky dalších zajímavých měst a městeček. Italská muzea patří zcela určitě k nejznámějším a nejvýznamnějším na světě.
Klima Itálie je velmi rozdílné a dosahuje extrémních rozdílů od mrazu ve vysokých polohách Alp a Apenin až po polotropická vedra podél pobřeží Ligurského moře a západního pobřeží jihu Itálie. V nízko ležících regionech a mírných úbočích Apenin mezi Florencií a Římem jsou zimy velmi mírné; středozemní proudění zpříjemňují dlouhá, suchá léta. Sever je známý umírněným podnebím. Jsou zde místní rozdíly, a to podle nadmořské výšky.

Obyvatelé Itálie

V Itálii žije téměř 60 milionů obyvatel a to je řadí mezi vůbec nejlidnatější stát Jižní Evropy. Italové jsou především katolíci, tvoří 85 – 91%. Je to dáno historií a vlivem samotného Vatikánu. Národnost převažuje italská – 94%, avšak Sardové (obyvatelé Sardinie) hovoří Sardsky, Rétororománci hovoří rétororománsky, žijí poblíž hranic se Švýcarskem. Přistěhovalci jsou především z bývalých kolonií Libye, Somálska, Etiopie a Albánie i Maroka. Nejvíce zalidněná města jsou Řím, Milán a Neapol.

Podrobnější informace o Itálii najdete na stránce Ministerstva zahraničních věcí: www.mzv.cz.

Italské pláže

Itálie má pláže povětšinou písečné. Naleznete zde i štěrkové nebo oblázkové pláže. Italské písečné pláže vynikají svou čistotou. Na 200 jich získalo Modrou vlajku. Slunečníky a lehátka jsou zde většinou za poplatek, vstup na pláže je však zdarma. Dobré je připomenout, že koupání zcela bez plavek je zakázáno, ale u žen je tolerováno koupání a opalování nahoře bez. Netoleruje se však stanování a nocování na plážích – zde hrozí pokuta až několik tisíc Eur. Milovníci sportů mohou na plážích využít širokou nabídku. Vyzkoušejte třeba rybaření, windsurfing, vodní lyže, šlapadla, plachtění, paragliding nebo vodní skútry.

Italská vína

Itálie se řadí mezi největší producenty vína na světě. Dalo by se říci, že Itálie je jednou velkou vinařskou oblastí. Ročně vyprodukuje asi čtvrtinu světové produkce. Tradice vinařství je v Itálii zakořeněna již více než 3000 let. Díky své kvalitě a chuti italská vína patří k nejlepším na světě. Známé jsou spousty odrůd. Italská vína se stala nedílnou součástí kuchyně. Ochutnat můžete lehká a snadno pitelná vína, zároveň však neuvěřitelně plná a komplexní. Barva vína se označuje jako Bianco, Rosato, Ciaretto a Rosso. Hodí se především k lehčím pokrmům jako je drůbež nebo saláty či těstoviny.

DOVOLENÁ V ITÁLII

Hory a pláže

Italské Alpy jsou rozmanitější než alpské celky jiných států. Rozkládají se na přibližně polovině jižních území alpského obloku. Najdete zde nádherná jezera, divoké řeky i spoustu zajištěných turistických stezek. Při dovolené v Itálii můžete provozovat pěší turistiku, ale také horolezectví, cykloturistiku, paragliding, raftování, jachtaření i surfing, canyoing. Nejen unikátní horská skupina Dolomity nabízí nezapomenutelné lyžování. V italských horských centrech můžete také ochutnat odlišnou kuchyni než ve městech. Kuchyně starých horalů je zaměřena na domácí produkty – chleba, brambory, slaninu, sýry a výborné domácí klobásky a silný nápoj Grole (směs černé kávy, ovocné pálenky a zkaramelizované kůry citrónů a pomeranče.).

 

Italské pláže se táhnou na 7600 km dlouhém pobřeží. Najdete zde bílý písek, tyrkysovou a čistou vodu. Jsou plně vybaveny pro spokojenost turistů na dovolené v Itálii.

Moře kolem Itálie

Italské pobřeží omývá Středozemní moře, rozděleno je na 4 části: Jaderské, Jónské, Ligurské a Tyrhénské moře. Ve středozemním moři dosahuje teplota povrchové vody v létě až 30 stupňů Celsia, je významnou dopravní cestou, těží se zde ropa, zemní plyn a je zdrojem pro lov ryb. Na západ od Sardinie se nachází Sardské moře, jižně od Sicílie je Sicilský kanál a Maltézský kanál.

Přehled destinací a ubytovacích kapacit v Itálii najdete po kliknutí: ubytování v Itálii

Přejeme příjemné zážitky na Vaší dovolené v Itálii!

 Zobrazit zájezdy

img-loader img-loader img-loader